Differentials — Question 2

PDF ↗

Question 2

Suppose the radius rr of a sphere is measured to be 5 cm with a possible error of 0.1 cm.

  • (a) Use differentials to approximate the possible error in the calculated volume of the sphere.

  • (b) Estimate the relative error and percentage error in the volume.

Original worksheet page 1: question and worked solution for 4-12-002
Show solutionHide solution

Question 2 - Solution

We use the volume formula of a sphere: V=43πr3V = \frac{4}{3} \pi r^3

(a) Approximate error using differentials:

dV=dVdrdr=4πr2drdV = \frac{dV}{dr} \, dr = 4\pi r^2 \, dr

dV=4π(5)2(0.1)=4π(25)(0.1)=10π≈31.42 cm3dV = 4\pi (5)^2 (0.1) = 4\pi (25)(0.1) = 10\pi \approx 31.42 \text{ cm}^3

(b) Relative error: dVV=10π43π(5)3=10π5003π=10⋅3500=30500=0.06\frac{dV}{V} = \frac{10\pi}{\frac{4}{3}\pi(5)^3} = \frac{10\pi}{\frac{500}{3}\pi} = \frac{10 \cdot 3}{500} = \frac{30}{500} = 0.06

Percentage error: 0.06×100=6%0.06 \times 100 = \boxed{6\%}

Final Answer:

  • Approximate error in volume: 31.42cm3\boxed{31.42 \, \text{cm}^3}

  • Relative error: 0.06\boxed{0.06}

  • Percentage error: 6%\boxed{6\%}

Original worksheet page 2: question and worked solution for 4-12-002

Original worksheet layout. Use Enlarge or open the PDF for a closer view.